RAJD PIESZY

W dniu 17 października 2019 r. uczniowie kasy VIII w ramach kółka turystycznego wzięli udział w rajdzie pieszym „Śladami kiwonów i przydrożnych kapliczek”. Towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda.
Trasa rajdu prowadziła drogą gminną i polnymi ścieżkami. Pokonaliśmy ponad ośmiokilometrowy odcinek. Mogliśmy podziwiać urocze zakątki naszego regionu. W czasie marszu zatrzymywaliśmy się przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach, które idealnie wpisują się w piękno polskiego pejzażu, są również wyrazem wiary minionych pokoleń i świadkiem polskiej tradycji. Zauważyliśmy, że przeważnie usytuowane na rozdrożach dróg i skrzyżowaniach, a więc w punktach granicznych między miejscowościami i przysiółkami.
Miłośnicy techniki mogli podziwiać naftowe kiwony. Wzdłuż gminnej drogi biegnącej z Jaszczwi do Moderówki mijaliśmy urządzenia służące do wydobywania ropy naftowej – unikalny składnik krajobrazu tych stron.
Złota polska jesień najbardziej zachwyciła nas, kiedy weszliśmy na leśną ścieżkę. Drzewa malowane żółcią i brązem robiły niezwykłe wrażenie. I do tego mocne promienie słońca, które przedostawały się przez korony drzew. Czyste powietrze, szelest spadających liści urzekł nas swoją niepowtarzalnością.
Ostatni odpoczynek i w drogę. Utrudzeni, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do szkoły. Kolejny rajd planujemy zimą. Wszystkich chętnych zapraszamy.

Opiekun kółka: Aneta Bachta